چطور یک پست وبلاگی خوب تهیه کنیم؟

تهیه مطلب برای وبلاگ به برنامه و دقت نیاز دارد. به شخصه سایت‌های زیادی را می‌بینم که یا وبلاگ ندارند و یا وبلاگ‌شان اصلا من را جذب نمی‌کند. واقعا چرا صاحبان کسب و کار تا این اندازه نسبت به وبلاگ سایت‌شان بی تفاوت هستند؟ برخی از سایت‌ها هم که وبلاگ‌شان از هر دری سخنی است. یعنی هرچه به دست‌شان رسیده است را داخل وبلاگ قرار داده‌اند.


1- مخاطبان وبلاگ را خوب بشناسید

اولین قدم برای داشتن یک وبلاگ خوب و پولساز این است که مخاطبان و مشتریان خود را خیلی خوب و دقیق بشناسید. باید قبل از این که وبلاگ سایت خود را راه‌اندازی کنید و در آن مطلب بنویسید چند سوال مهم را جواب دهید. مخاطبان و مشتریان من به چه موضوعات و مطالبی علاقه دارند؟ آن‌ها دوست دارند چه چیزی را بخوانند؟ از چه چیزی خوش‌شان می‌آید؟ به چه چیزی نیاز دارند؟ چه مطالبی بیشتر به دردشان می‌خورد؟ چه کار کنم که بیشتر در وبلاگ بمانند؟

اگر جواب این سوالات را پیدا کنید تا حد زیادی به اهداف خود نزدیک شده‌اید. به این ترتیب می‌توانید مطالبی بنویسید که برای مخاطبان شما جذابیت داشته باشد. همچنین لازم است تا دغدغه‌ها و چالش‌های کاربران‌تان را هم بشناسید و مطالبی در وبلاگ قرار دهید که این موانع را برطرف کنند.

2- موضوع جذابی را برای پست وبلاگ پیدا کنید

قدم بعدی پس از شناخت مخاطبان این است که در مورد چیزهایی مطلب بنویسید که برای کاربران شما جذابیت داشته باشند. در اصل این شما نیستید که مشخص می‌کند چه پستی باید در وبلاگ نوشته شود. بلکه این کاربر و نیازهای او هستند که موضوع مطالب را مشخص می‌کنند. پس باید بعد از این که یک شناخت کامل از کابران‌تان پیدا کردید، به دنبال موضوعی باشید که آن‌ها دوست دارند مطالعه کنند.

3- برای زمان انتشار مطالب برنامه‌ریزی کنید

زمان انتشار مطلب در وبلاگ اهمیت زیادی داد. ویلاگ سایت شما باید همیشه پویا و فعال باشد. یعنی این‌طور نباشد که مثلا یک هفته هر روز پست بگذارید. بعد تا یک ماه هیچ پستی روی وبلاگ شما نیاید. بهتر است از قبل برای زمان انتشار پست‌های وبلاگ برنامه ریزی مشخصی داشته باشید.

4- یک چارچوب کلی برای مطلب خود مشخص کنید

قبل از این که نوشتن مطلبی را شروع کنید باید ابتدا چارچوب و ستون محتوا را مشخص کنید. یک مطلب خوب و جذاب از چندین بخش تشکیل شده است. همچنین ساختار آن به گونه‌ای است که کاربر را خسته نمی‌کند. مثلا می‌توانید از چارچوبی به شکل زیر استفاده کنید:

 • تیتر اصلی مطلب
 • مقدمه
 • زیرتیتر اول
 • پاراگراف
 • زیرتیتر دوم
 • پاراگراف
 • تیتر داخلی برای زیرتیتر دوم
 • پاراگراف
 • زیرتیتر سوم
 • پاراگراف
 • نتیجه و جمع‌بندی

5- تصاویر زیبا و با کیفیت در وبلاگ قرار دهید

استفاده از تصاویر مرتبط و زیبا تاثیر زیادی روی اثربخشی مطلب دارد. همچنین تصاویر خوب باعث می‌شوند که کاربران به خواندن تمام مطلب شما تمایل بیشتری پیدا کنند. باید در مطالب‌تان از تصاویر با کیفیت و مناسب استفاده کنید تا خواننده از مطالعه مطلب شما خسته نشود و سایت شما را ترک نکند.

البته توصیه می‌کنم که در کنار تصاویر جذاب از ویدیو و اینفوگرافی هم در مطالب خود استفاده کنید. این موارد نه تنها جذابیت پست را بیشتر می‌کنند بلکه باعث افزایش درآمد شما هم خواهند شد.

6- استفاده از کال تو اکشن اثربخش را فراموش نکنید

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر مطلبی که در وبلاگ قرار می‌دهید، کال تو اکشن است. بسته به نوع فعالیت‌تان باید از کال تو اکشن‌های جذاب و تاثیرگذار برای جذب کاربران استفاده کنید. کال تو اکشن باعث می‌شود که شما به هدف‌تان از مطلبی که نوشه‌اید برسید. مثلا اگر هدف شما افزایش فروش محصولات فروشگاه است باید با یک کال تو اکشن ساده اما جذاب، کاربری که در حال مطالعه پست وبلاگ است را به سمت فروشگاه خود هدایت کنید.

7- جملات و پاراگراف‌های کوتاه و مختصر بنویسید

یکی از اصولی که همیشه باید در مطالب خود رعایت کنید این است که تا حد امکان مختصر و مفید بنویسید. جملات و پاراگراف‌های طولانی و پشت سر هم فقط باعث خستگی خواننده می‌شود. به همین دلیل بهتر است جملات‌تان تا حد امکان کوتاه باشد. همچنین بیشتر از 3 یا 4 جمله را در یک پاراگراف قرار ندهید. رعایت این موارد باعث می‌شود که کاربران بیشتری مطالب شما را به صورت کامل مطالعه کنند.

این نکته را در نظر داشته باشید که منظور ما این نیست که مطالب کوتاه و بی کیفیت بنویسید. یک مطلب خوب چیزی حدود 2000 کلمه دارد. اگر خیلی مقاله ما طولانی باشد افراد کمتری حوصله خواندن آن را دارند. اگر هم خیلی کوتاه باشد شانس رسیدن آن به صفحه اول گوگل کمتر است. چون آمارها نشان می‌دهند که معمولا مطالبی با حدود 2000 تا 2500 کلمه در صفحه اول گوگل قرار می‌گیرند.

Blogside
ارسال دیدگاه
برای ثبت دیدگاه باید شوید